Кішкентай шешен клубы / Клуб Маленький оратор

«Қостанай қ.білім бөлімінің №5а мектеп – гимназиясы «КММ-де ҚОӘБ» «Кішкентай шешен» клубы құрылды, онда болашақ дебатерлер шешендік өнер меңгеруде.

«Дебаттар» бағдарламасы Қазақстанда 1996 жылы іске қосылды және қатысушылары Карл Поппердің дебат форматын оқыған жаттықтырушыларға арналған тренингтерді өткізуден басталды. Бұл формат бастаушы пікірсайысшылар үшін ең қолайлы деп есептелді. Балалар пікірсайыста туған елінде болып жатқан оқиғаларға өз қызығушылықтарын жүзеге асыруға, қандай да бір мәселелер бойынша өз позицияларын білдіруге және тереңдетуге мүмкіндік алады.

«Кішкентай шешен» клубында біз адамға жеке тұлға ретінде көрінуге көмектесетін дағдылар туралы айтамыз. Бұл балалардың сабақта алатын білімі туралы ғана емес екені түсінікті болады. Бұл білім беру жүйесінің өзінде жоқ дағдылар жиынтығы-эмоционалды интеллект деп аталады, бұл сіздің әріптесіңізді басқа деңгейде түсінуге және соған сәйкес жалпы міндеттерге жету үшін дұрыс сөздер мен тетіктерді табуға мүмкіндік береді.

Осы тұрғыдан алғанда, пікірталас көп нәрсені береді, өйткені пікірталас және өз көзқарасын қорғау арқылы жас адам өз позициясын қорғап қана қоймай, басқа адамның позициясын түсінуге де үйренеді.

Пікірсайыс soft skills – ті жақсы дамытады-бұл қарым-қатынас, эмпатия, өз позициясын қорғау және конфликтологияның негізгі дағдылары. Үлкен педагогикалық тәжірибе бұл тек теорияда ғана емес, тәжірибеде де жұмыс істейді деп болжайды. Мұғалімдер бастауыш мектепте балалардың эмоционалды интеллектісін кәсіби деңгейде дамыту қажет екеніне сенімді.

Бастауыш мектеп жасынан бастап болашақ пікірсайысшылардың сөйлеуі жақсарады, сөздік қоры артады, олар жақсы және қисынды ойлауға, логикалық тізбектер құруға, өз позицияларын дәлелдеуге, өз тәжірибелерінен, басқа адамдардың тәжірибесінен мысалдар келтіруге, белсенді өмірлік ұстанымға ұмтылуға үйренеді.

Қорытындылай келе, пікірталас дамиды:
— өз ұстанымын қалыптастыру және қорғау қабілеті;
— топ рухы және көшбасшылық қасиеттері.

Жеке тұлғаның қалыптасу кезеңінде бастауыш сынып оқушысында осы қасиеттердің болуы дебат бағдарламасының сәттілігінің және бастауыш мектепте болашақ дебат клубтарын ашудың орындылығының тікелей дәлелі болып табылады.

Калимова А. К. директордың ТЖ жөніндегі орынбасары ШГ 5А

Клуб Маленький оратор

В КГУ «Школа – гимназия №5А отдела образования г.Костаная» УОАКО создан Клуб «Маленький оратор» в котором будущие дебатеры осваивают искусство ораторской речи.

Программа «Дебаты» была запущена в Казахстане в 1996 году и начата с проведения тренингов для тренеров, участники которых обучались формату дебатов Карла Поппера. Считалось, что этот формат лучше всего подходит для начинающих дебатеров. Ребята находят в дебатах возможность реализовать свой интерес к происходящим событиям в родной стране, выразить и углубить свои позиции по тем или иным вопросам.

В Клубе «Маленький оратор» мы говорим о тех навыках, которые помогают человеку состояться как личности. Становится абсолютно понятно, что речь идет не только о знаниях, которые дети получают на уроках. Это набор навыков, которых пока нет в самой системе образования – так называемый эмоциональный интеллект, который позволяет понимать вашего визави на другом уровне и в соответствие с этим находить правильные слова и рычаги, чтобы добиваться общих задач.

С этой точки зрения дебаты дают очень много, потому что, дебатируя и отстаивая свою точку зрения молодой человек учится не только защищать свою позицию, но и понимать позицию другого человека.

Дебаты отлично развивают soft skills – это и коммуникации, и эмпатия, и отстаивание своей позиции, и базовые навыки конфликтологии.

Огромный педагогический опыт подсказывает, что это работает не только в теории, но и в практике. Педагоги убеждены, что уже в начальной школе необходимо развивать эмоциональный интеллект у детей на профессиональном уровне.

С младшего школьного возраста у будущих дебатеров улучшается речь, увеличивается словарный запас, они учатся лучше и логичнее думать, выстраивать логические цепочки, широкий кругозор, чтобы аргументировать свою позицию, приводить примеры из собственного опыта, опыта других людей, стремятся к активной жизненной позицию.

Резюмируя сказанное дебаты развивают:
— умение формулировать и отстаивать свою позицию;
— ораторское мастерство и навыки ведения диалога;
— командный дух и лидерские качества.

Наличие этих качеств у младшего школьника на этапе становления личности прямое доказательство успешности дебатной программы и целесообразности открытия в начальной школе клубов будущих дебатеров.

Калимова А.К. Заместитель директора по ВР ШГ 5А